JAK ROZPOZNAć DOKUMENTY KOLEKCJONERSKIE NA POLIWęGLANIE - NAJWAżNIEJSZE CECHY

Jak rozpoznać dokumenty kolekcjonerskie na poliwęglanie - najważniejsze cechy

Jak rozpoznać dokumenty kolekcjonerskie na poliwęglanie - najważniejsze cechy

Blog Article

Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest krótka, ale bogata. Te najlepsze firmy używają poliwęglanu, graweru laserowego, mają wszystkie zabezpieczenia włącznie z farbami OVI, kingramami, elementami MLI/CLI. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie firmy na rynku sprzedają produkty dobrej jakości. Dlatego zawsze warto sprawdzać opinie przed zakupem i wybierać zaufane firmy z pozytywnymi recenzjami.

Najważniejszą i bardzo kluczową cechą najwyższej jakości dokumentów kolekcjonerskich jest surowiec, z którego zostały zrobione. Poliwęglan produkuje unikalny, metalowy dźwięk, którego nie usłyszycie w przypadku tanich dokumentów wyprodukowanych z PCV. Poliwęglan to specjalny materiał, który jest twardszy od typowego PCV, ciężej się wygina, mniej podatny na temperaturę.

Wszystkie dane personalne na dobrej jakości dokumentach kolekcjonerskich muszą być wykonywane za pośrednictwem grawerowania laserowego, a nie standardowego druku. Dokumenty wykonane z PCV są mniej kosztowne, ale ich poziom jest dużo niższa.

kolekcjonerski dowód osobisty

Grawerowanie laserowe skutkuje lekką wzniesienie tekstu, którą można poczuć opuszkami palców. Co więcej, pod właściwym kątem grawerowane elementy wykazują przeważnie lekko srebrzysty blask, który jest nieosiągalny do zdobycia przy wykorzystaniu zwykłego druku. Wysokiej jakości dokumenty kolekcjonerskie również posiadają tę cechę. Po oświetleniu dokumentu taką lampą, muszą ukazać się dodatkowe elementy, takie jak oznaczenia, napisy czy wzory, które są niedostrzegalne w zwykłym świetle.

W funkcji od typu dokumentu mogą to być: "Tłoczenie" na miniaturze zdjęcia, Znaki Braille'a, Wyczuwalne imię i nazwiska, Relief na elementach wizualnych. Porządny dowód kolekcjonerski powinien mieć: Elementy wypukłe (np. tarka na miniaturze fotografii). Do najważniejszych zabezpieczeń tego typu zaliczamy: Farba OVI (Optically Variable Ink) - przekształca kolor w funkcji od kąta widzenia. Kinegram - hologramowy element bezpieczeństwa, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - przekształcalne laserowo obrazy, Relief - namacalne dotykiem wgłębienia lub wzniesienia. W premium dokumentach kolekcjonerskich reprodukcja kolorów powinno osiągać prawie 100% identyczności z pierwowzorem. Słabe imitacje albo w wcale nie posiadają nadruku UV, albo jest on zrobiony niedbale.

W polskim prawie jazdy czy dowodzie osobistym szczególnym elementem jest okienko zawierające oznaczenie PL lub datę obowiązywania. To jeden z bardziej skomplikowanych do wykonania elementów, przez co wiele kiepskich dokumentów kolekcjonerskich albo w ogóle go nie zawiera, albo jest on zrobiony w sposób podstawowy, bez efektu 3D. Wszystkie elementy - od tworzywa podstawowego, przez grawerowanie, po zabezpieczenia optyczne - mają ze sobą harmonizować i tworzyć zgraną całość. Szeroki wybór istniejących opcji potrzebuje od nabywcy znacznej wiedzy na temat jakości wykonania. Zbyt lekkie lub zbyt wąskie dokumenty to znak, że producent skąpił na surowcu.

Końcową, ale nie mniej ważną cechą wysokiej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest możliwość ich kontroli przed zakupem. Jak widzimy w artykule analitycznym: "Dodatkowym plusem jest szansa dostania zdjęć wyprodukowanego dokumentu przed przesyłką." Zamawiaj TYLKO od dostawców, którzy proponują ci szansę zobaczenia dokumentu przed przesyłką! Trzeba pamiętać, że dokumenty kolekcjonerskie to ciekawe gadżety, a ich standard natychmiastowo przekłada się na zadowolenie z ich kolekcjonowania.

Report this page